Путин: Ќе се открие вистината за експлозиите на гасоводите „Северен тек“.

Од:

Вистината за експлозиите на гасоводите „Северен тек“ на крајот ќе биде откриена, иако тешко ќе се постигне, најави рускиот претседател Владимир Путин.

„Верувам дека ќе биде тешко да се дојде до вистината за инцидентот во „Северен тек“, но еден ден веројатно ќе излезе на виделина што е направено и како е направено“, рече Путин во интервју за ТВ каналот Русија.

Според неговите зборови, по барањата испратени до Обединетите нации во врска со откривањето на сигнален уред на раскрсницата на цевката „Северен поток“, Русија добила одговор дека оваа ставка не е опасна и на Москва и било одбиено учество во истрагата. Тој додаде дека сигурно веќе нема смисла Русија да се меша во тоа, бидејќи една од земјите на НАТО, во случајов Данска, објави дека веќе проверила се.

Претходно, данската агенција за енергетика ја покани компанијата „Норд стрим 2 АГ“, операторот на гасоводот „Северен тек 2“, да учествува во операцијата за отстранување на објектот откриен во близина на гасоводот. Пронајдениот предмет има облик на цилиндар со висина од околу 40 сантиметри и дијаметар од 10 сантиметри.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија сигурно ќе победи во војната во Украина

ISW: Путин се обиде да го намали значењето на нападите со дронови врз Москва

Ана Ололовска

Во секој момент знаеме каде се Путин и Пригожин тврди украинското разузнавање

ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Катерина Павлова-Николовска

Шолц: Подготвен сум да разговарам со Путин за Украина

Ана Ололовска

Партизаните му испратија порака на Путин

Ана Ололовска