Путин бара од припадниците на „Вагнер“ да се заколнат на верност на руската држава

Од:

Владимир Путин потпиша нов декрет со кој се бара платеничките групи, вклучително и групата Вагнер, очигледно без лидер, да се заколнат на верност на руската држава.

Претседателската извршна наредба која стапи на сила вчера ги опфаќа платениците, доброволците и сите кои се вклучени во „специјалната воена операција“.

Оваа одлука има за цел да формира „духовни и морални основи за одбрана на Руската Федерација, нејзината независност и устав“, се вели во соопштението.

Текстот на заклетвата вклучува ред во кој оние кои ја прифаќаат ветуваат дека строго ќе ги следат наредбите на командантите.

Би можело да ве интересира

Украина: Го убивме командантот на руската Црноморска флота и 34 офицери

Русите ја нападнаа Одеса: Користеа дронови, ракети, подморница…

Русија: Неколку куќи се оштетени во напад на украински беспилотни летала

Едно лице загина, а тројца се ранети во нападот на Херсон

Недостаток на дизел на пазарот, Русија целосно го забрани извозот

Русија: Административна зграда во Курск е оштетена во напад на украинско беспилотно летало