Првата реакција на Москва за испраќањето МиГ-ови во Украина

Од:

На утринскиот брифинг Кремљ реагираше на испраќањето МиГ-ови во Украина од две земји на НАТО.

„Борбените авиони испорачани во Киев ќе бидат уништени и нема да го променат текот на војната“, се вели на конференцијата.

Утринава словачката влада одобри испраќање борбени авиони МиГ-29 во Украина. Ова утрово го потврди словачкиот премиер Едуард Хегер. Словачка е втората земја која објави дека ќе испрати воени авиони во Киев, по Полска, која вчера најави испраќање на четири авиони МиГ.

Словачка ќе испрати 13 МиГ-29 во Украина, објавија локалните медиуми. Словачката флота од 11 авиони МиГ-29 беше пензионирана минатото лето и повеќето од нив се во оперативна состојба. Тие што работат ќе ги испратат, а останатите ќе се користат за резервни делови. Словачка, исто така, ќе испорача дел од својот систем за воздушна одбрана КУБ, рече Хегер.

Би можело да ве интересира

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата

Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Предраг Петровиќ

Полскиот министер за надворешни работи ја обвини Русија: Сакаат да влијаат на изборите во Европа

Предраг Петровиќ

Шолц призна: Се што можевме и дадовме на Украина, ракети Таурус нема да испорачаме

Предраг Петровиќ

Путин: Секогаш чекор пред непријателот