Протест на земјоделците во Холандија поради владиниот план за намалување на стакленички гасови

Од:

Земјоделците денеска со трактори ги блокираа автопатиштата во Холандија во знак на протест против владиниот план за намалување на емисијата на гасови, што пред сè ќе го погоди земјоделскиот сектор во таа земја.Властите ги советуваа возачите да бидат внимателни во сообраќајот поради протестот. Блокирани се најмалку три автопати.

dobivaj vesti na viber

Холандската владејачка коалиција е посветена на намалување на емисиите на азотни оксиди и амонијак од 70 до 95 отсто на места кои се блиску до заштитени природни подрачја.

Одвоени се 24,3 милијарди евра за финансирање на транзицијата, што веројатно ќе бара многу фармери драстично да го намалат бројот на добиток.

Земјоделството е клучен сектор во холандската економија, со извоз од речиси 105 милијарди евра минатата година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Почина еден од тројцата холандски војници застрелани пред хотел во САД

Ана Ололовска

Шестмина загинаа во саботната несреќа во Ротдердам

(ВИДЕО) Камион влета во луѓе во Холандија, тројца загинаа

Штрајк на вработени во холандските железници, бараат повисоки плати

Ана Ололовска

Се истражува причината за смртта на бебето во Центарот за азиланти во Холандија

А1он

Данска студија: Ако сите користат велосипеди колку Холанѓаните, глобалните емисии на јаглерод би биле за 700 милиони тони помалку

Ана Ололовска