При пожар во Дом за деца без родители на Хаити загинаа 15 штитеници

Од:

Во пожар што вчера изби во Дом за деца без родители во близина на главниот град на Хаити, Порт о Пренс загинаа 15 деца.

Помеѓу жртвите се седум бебиња и шест деца на возраст од 10 до 11 години.

Воспитачката во Домот, Роз-Мари Луи изјави дека на пожарникарите им требало еден час да пристигнат со местото на несреќата.

Пожарот бил предизвикан најверојатно од свеќи, кои се користеле бидејќи имало дефект во интерниот систем за електрично напојување.

Би можело да ве интересира

Две жртви во протести на полицајци на Хаити

Ана Ололовска

Демонстранти на Хаити напаѓаат деловни згради во обид за смена на претседателот

ОН ја менува мировната мисија на Хаити со политичка

Ана Ололовска

Истрели пред Амбасадата на САД во Хаити

Татјана Ташкова

На Хаити уапсени осуммина „тешко вооружени“ мажи

Ана Ололовска

ВИДЕО: Седуммина загинати при судири на Хаити

Сандра Бошковска