Премиерот на Грузија му порача на Зеленски да си ги гледа проблемите во неговата земја

Од:

Грузискиот премиер Иракли Гарибшвили го повика украинскиот претседател Володимир Зеленски да не се меша во политичката ситуација во Грузија по бранот протести што ја погоди земјата минатата недела, пишува Ројтерс.

За време на протестот против законот за „странски агенти“ за кој критичарите рекоа дека сигнализира авторитарна промена во Грузија, Зеленски им се заблагодари на демонстрантите што го вееја украинското знаме. Тој рече дека тие покажуваат почит и и посакаа на Грузија демократски успех.

Грузискиот парламент во петокот го отфрли предлог-законот за кој противниците рекоа дека е инспириран од рускиот закон од 2012 година што се користеше во изминатата деценија за да се потисне несогласувањето од оние што се на власт. Во исто време, законот претставува закана за врските на Грузија со Европа.

Во програмата на грузискиот канал ИМЕДИ, Гарибшвили изјави дека украинските политичари директно се мешаат во внатрешните работи на Грузија.

„Го споменавте апелот на Зеленски… Кога човек во војна има време да ги коментира активностите што ги спроведуваат неколку илјади луѓе овде, тоа е доказ дека тој е мотивиран да направи нешто да се случи овде, некаква промена“, рече грузискиот премиер и продолжи да ги критикува другите политичари и луѓе од јавниот живот на Украина.

„Протестите ги коментираа Кличко, адвокатот Марк Фајгин и некои други нејасни луѓе. Некои несреќни губитници велат дека на Грузија и се потребни промени, државен удар… Ова е директно мешање во внатрешните работи на земјата“, коментира Гарибшвили.

На крајот од разговорот за каналот ИМЕДИ, премиерот на Грузија изјави дека владејачката партија Грузиски сон нема да дозволи отворање на нов фронт во земјата, со кој треба да се соочи Русија.

„Ги советувам украинските власти прво да се грижат за себе и за својата земја. Нема да дозволиме Грузија да учествува во конфликтот меѓу Русија и Украина. Надворешните елементи се обидуваат да ја вовлечат нашата земја во конфликт“, изјави грузискиот премиер.

Би можело да ве интересира

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата

Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Предраг Петровиќ