Пожар на руски носач на авиони, евакуирани 20 лица

Од:

За време на ремонт на рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ избувнал мал пожар, изјави за РИА Новости претставникот на Обединетата бродоградска корпорација (УСЦ) Алексеј Рахманов.

„Пожарот е изгаснат. Сите релевантни системи за противпожарна заштита работеа правилно. „Нема штета и нема жртви“, рече тој.

Извор од итната служба за ТАСС изјави дека се евакуирани 20 лица.

Единствениот руски носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ е на ремонт од 2017 година. Во октомври 2018 година се случи несреќа при лансирањето на бродот.

Тогаш „Адмирал Кузњецов“ беше префрлен во 35-то бродоградилиште во Мурманск. Таму избувна пожар на 12 декември 2019 година – искра на заварување влегла во складиштето со истурено гориво. Потоа две лица загинаа, десетици беа повредени.

Бродот тежи 43.000 тони, има 1.300 екипаж и е вооружен со противбродски и противвоздушни ракетни системи.

 

Би можело да ве интересира

Ким Џонг-Ун: Ова е историски момент

Небензја: Русија ќе бара меѓународно признавање на нацистичките злосторства во СССР

Ликвидирани се киднаперите од истражниот затвор во Ростов на Дон

Заложничка драма во истражниот затвор во Ростовската област

Горан Наумовски

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Истражување: 89 отсто од Русите би поддржале криминализација на семејното насилство