Поради невремето откажани над 150 летови во Германија, локалните патишта се покриени со снег

Од:

Обилни снежни врнежи ја погодија јужна Германија, особено Баварија, во петокот вечерта, предизвикувајќи големи прекини на аеродромот во Минхен, вториот најфреквентен центар во земјата.

Портпаролот на аеродромот изјави за новинската агенција dpa дека околу 160 авиони не можеле да полетуваат или слетаат.

Повеќето локални автобуски и трамвајски линии беа откажани во петокот навечер во Минхен поради влошување на условите на патиштата.

Во Улм и Минхен патниците мораа да преноќат во возови.

Во раните утрински часови, возот кој доаѓаше од Штутгарт мораше да биде претворен во хотелски воз на главната станица во Улм.

Дојче бан (Германски железници) обезбеди и воз за патниците кои престојуваа на централната станица во Минхен.

Би можело да ве интересира

Во Германија: Војник уби четири лица, меѓу кои и едно дете

Германската морнарица по грешка ќе собореше американски дрон во Црвено Море

Катерина Ѓуровски

Зградата во Берлин каде беше уапсена Даниела Клет попладнево е евакуирана поради можна бомба

Две деца се избодени со нож денеска во Германија

Македонка избодена до смрт од сопругот во Германија, сведок бил 8-годишниот син

Катерина Ѓуровски

Напад во германската гимназија: Ученик со нож ги нападнал пријателите

Горан Наумовски