Популарноста на Трамп вртоглаво порасна, повеќето републиканци сакаат тој повторно да биде претседател

Од:

Американците се поделени околу гонењето на поранешниот претседател Доналд Трамп, но апсењето се чини дека ги зголемило неговите шанси да ја добие републиканската номинација во 2024 година, покажа вчера анкетата на Ројтерс и Ипсос.

Анкетата беше спроведена во средата и четвртокот, откако обвинителите во Њујорк во вторникот го обвинија Трамп по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни книги.

Истражувањето покажа дека 49 отсто од Американците сметаат дека е правилно обвинителите да го отворат првиот кривичен случај против американски претседател или поранешен претседател.

Но, околу 84 отсто од оние кои за себе велат дека се демократи рекоа дека обвиненијата се оправдани, додека само 16 отсто од републиканците се согласија.

Околу 40 отсто од републиканците рекле дека тоа ги прави поголеми шанси да гласаат за Трамп во 2024 година, додека 12 отсто рекле дека тоа ги прави помалку шанси да го поддржат. Други 38 отсто рекле дека сè што се случило со Трамп немало влијание врз нивното мислење.

Трамп води во трката за републиканска номинација со голема разлика, а 58 отсто од републиканците изјавија дека тој е нивниот омилен кандидат. Тоа е повеќе од 48 отсто во анкетата на Ројтерс и Ипсос објавена во понеделникот.

Гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, кој не влезе во трката, беше втор со 21 процент.

Додека демократите и републиканците се длабоко поделени околу справувањето со случајот, истрагата откри цврсто верување дека Трамп договорил исплати на порно ѕвездата Сторми Даниелс и манекенката Карен Мекдугал за да молчат за наводните вонбрачни афери.

Така веруваат околу 73 отсто од Американците, вклучително и 55 отсто од републиканците.

Сепак, 76 отсто од републиканците веруваат дека некои од органите за спроведување на законот работат на делегитимирање на Трамп преку политички мотивирани истраги, во споредба со 34 отсто од демократите.

Околу 51 отсто од сите испитаници, но само 18 отсто од републиканците, рекле дека обвинувањата треба да го дисквалификуваат Трамп повторно да се кандидира за претседател.

Во истражувањето учествувале 1004 возрасни лица.

Би можело да ве интересира

Орбан во „мировната мисија“ се сретна и со Трамп

Катерина Ѓуровски

Трамп очекува Бајден да не се откаже од кандидатурата „Не му можат ништо“

Бајден: Не се повлекувам

Бајден за дебатата: Не го слушав мојот персонал, за малку ќе заспиев на сцената

Катерина Ѓуровски

Бајден жестоко го нападна Врховниот суд: Направивте ужасно лоша услуга на американскиот народ

Катерина Ѓуровски

Трамп: Кина, Русија и Северна Кореја не се непријатели ако имате паметен претседател