Полска истражува хакерски напад врз железничката мрежа на земјата

Од:

Полската агенција за внатрешна безбедност (ABW) истражува хакерски напад врз железничката мрежа во земјата, кој го прекина сообраќајот во текот на ноќта, објави денеска државната полска новинска агенција.

Заменик-координаторот на специјалните служби Станислав Зарин рече дека ABW и полицијата истражуваат неовластена употреба на систем вклучен во управувањето со железничкиот сообраќај, пренесува Ројтерс.

Според него, хакерите користеле железнички фреквенции за да пренесат сигнал за итно запирање на возовите во северозападна Полска, што предизвикало доцнење.

Зарин рече дека секоја таква акција се третира сериозно, со оглед на „неодамнешните обиди на Русија да ја дестабилизира Полска“.

„Таквите напади ги извршува Руската Федерација во соработка со Белорусија и поради оваа причина не ги потценуваме сигналите што доаѓаат до ABW“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

Загреб: Хакерите ги оставија пациентите без зрачење, а сега се уште бараат откуп за украдените податоци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото