Политико: Урсула фон дер Лајен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Од:

Претседателката на Европската комисија Урусла фон дер Лајен се соочува со критики, откако јавноста дозна дека портапролот на Еврокомисијата Бјорн Сајберт наместо неа ја одбил официјалната покана за посета од украинскиот претседател Володомир Зеленски, што претставува кршење на дипломатскиот протокол.

Како што јави бриселски Политико, повикувајќи се на неименувани дипломати, Зеленски ја повикал Фон дер Лајен да ја посети неговата земја по повод 30 години независност, но наместо неа, на поканата одговорил нејзиниот портпарол и лично се потпишал, што е кршење на правилата.

Критичарите посочуваат дека како причина за одбивање е посочена „презафатеност“ иако поканата се однесува на 23 и 24 август, кога се намалени активностите на европските институции поради летната пауза.

Политико посочува дека со одбивањето на поканата, меѓу дипломатите во Брисел се доведува во прашање посветеноста на Фон дер Лајан за поддршка на Украина, посебно во момент на тензии меѓу таа земја и Русија.

Засега нема коментар од Европската комисија, ниту од Зеленски.

Би можело да ве интересира

ЕУ презема мерки за заштита на Украина од руската агресија

Ана Ололовска

Киев: Русија се уште има 100.000 војници во близина на украинската граница

Ана Ололовска

Урсула фон дер Лајен стана баба

Ана Ололовска

Во случај на напад врз Украина, ЕУ ќе го блокира увозот на гас и нафта од Русија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Неонацисти во Киев славеа годишнина од формирањето на украинската СС-дивизија

Жарко Настоски

Украинците ќе складираат нуклеарен отпад во близина на Чернобил

Жарко Настоски