Политико: Урсула фон дер Лајен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Од:

Претседателката на Европската комисија Урусла фон дер Лајен се соочува со критики, откако јавноста дозна дека портапролот на Еврокомисијата Бјорн Сајберт наместо неа ја одбил официјалната покана за посета од украинскиот претседател Володомир Зеленски, што претставува кршење на дипломатскиот протокол.

Како што јави бриселски Политико, повикувајќи се на неименувани дипломати, Зеленски ја повикал Фон дер Лајен да ја посети неговата земја по повод 30 години независност, но наместо неа, на поканата одговорил нејзиниот портпарол и лично се потпишал, што е кршење на правилата.

Критичарите посочуваат дека како причина за одбивање е посочена „презафатеност“ иако поканата се однесува на 23 и 24 август, кога се намалени активностите на европските институции поради летната пауза.

Политико посочува дека со одбивањето на поканата, меѓу дипломатите во Брисел се доведува во прашање посветеноста на Фон дер Лајан за поддршка на Украина, посебно во момент на тензии меѓу таа земја и Русија.

Засега нема коментар од Европската комисија, ниту од Зеленски.

Би можело да ве интересира

Фон дер Лајен: ЕУ нема да финансира „жици и огради“ против мигрантите на границите

А1он

Украинската национална хероина фатена со лажен сертификат за вакцинација

А1он

„Тајмс“: Лондон преговара со Киев за испорака на ракети

Ана Ололовска

Лојд Остин во Киев: Русија е пречка за мирот во источна Украина

А1он

Фон дер Лајен: ЕУ нема да дозволи Полска да ги доведе во ризик нашите вредности

Катерина Павлова-Николовска

Фон дер Лајен: ЕУ извезе над милијарда вакцини, во Унијата вакцинирани над 75 отсто