„Победата ќе биде наша” им порача Путин на граѓаните собрани на Црвениот плоштад во Москва

Од:

Претседателот Владимир Путин на илјадниците Руси собрани на Црвениот плоштад им порача „победата ќе биде наша”, по седуммесечните борби во Украина и анексијата на четирите украински области.

dobivaj vesti na viber

„Русија не само што ги отвора вратите од својот дом за тие луѓе, туку и го отвора своето срце. Добредојдовте дома”, рече Путин во обраќањето пренесувано преку телевизија по церемонијата во Кремљ на која беа анектирани украинските региони.

Би можело да ве интересира

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Путин предложи: Нова унија со Казахстан и Узбекистан?

А1он

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска

Путин: Русија и Донбас требаше порано да се обединат

Ана Ололовска

Украина: Русија призна дека ѝ требаат пет милиони војници за да ја добијат војната

А1он