Песков: Американските ракети со долг дострел дополнително ќе го ескалираат конфликтот

Од:

Кремљ соопшти дека испораката на ракети со долг дострел од САД ќе го „ескалира“ конфликтот. Се претпоставува дека овие ракети ќе бидат вклучени во претстојниот американски воен пакет за Украина, кој е вреден 2,2 милијарди долари.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, исто така ги обвини Соединетите Држави за уништување на правната основа за Договорот за контрола на нуклеарното оружје „Новиот СТАРТ“ меѓу земјите. Сепак, тој тврди дека споменатиот договор и понатаму е „многу важен“ за Русија, без оглед на моменталната ситуација.

Песков ја поздрави најавата на руската компанија дека ќе плати пет милиони рубли (58.000 фунти) на првите војници кои ќе ги уништат или заробат тенковите Абрамс од американско производство или германските Леопард 2.

Би можело да ве интересира

Украина: Напад со дронови на Киев, сите се соборени

ВИДЕО: Русите објавија дека со ракета Москит погодиле цел на оддалеченост од 100 километри

Експлозии одекнуваат во Киев

(ВИДЕО) Орландо Блум се сретна со Зеленски: Твојот пораз ќе биде пораз на надежта, затоа мора да победиш

ВИДЕО: Објавена снимка од мистериозен црн круг на небото над Москва

Предраг Петровиќ

Објавен наводен разговор меѓу руски милјардер и продуцент: Путин е сатана