Песков: Американските ракети со долг дострел дополнително ќе го ескалираат конфликтот

Од:

Кремљ соопшти дека испораката на ракети со долг дострел од САД ќе го „ескалира“ конфликтот. Се претпоставува дека овие ракети ќе бидат вклучени во претстојниот американски воен пакет за Украина, кој е вреден 2,2 милијарди долари.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, исто така ги обвини Соединетите Држави за уништување на правната основа за Договорот за контрола на нуклеарното оружје „Новиот СТАРТ“ меѓу земјите. Сепак, тој тврди дека споменатиот договор и понатаму е „многу важен“ за Русија, без оглед на моменталната ситуација.

Песков ја поздрави најавата на руската компанија дека ќе плати пет милиони рубли (58.000 фунти) на првите војници кои ќе ги уништат или заробат тенковите Абрамс од американско производство или германските Леопард 2.

Би можело да ве интересира

Вашингтон со наредба: Стоп за испорака на „Патриотите“, сите мора да се дадат на Украина

Предраг Петровиќ

Руски извори: Во Одеса пристигнаа француски платеници

Предраг Петровиќ

Средба кој ги менува работите: Путин оди во Северна Кореја

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ