Пелоси: Конгресот мора да одобри непријатслки акт кон Иран

Од:

Претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Ненси Пелоси, денеска изјави дека до „непријателски акт” против Иран не треба да се дојде без согласност на Конгресот.

Таа рече дека САД „се наоѓа во многу опасна и чувствителна ситуација со Иран”.

Ненси Пелоси ја даде изјавата откако претседателот Доналд Трамп потврди дека наредил, а потоа откажал напад во знак на одмазда, бидејќи Иран соборил американско беспилотно летало.

Нејзин портпарол изјави дека таа не била информирана за плановите на Трамп.

Би можело да ве интересира

Конгресната процедура за импичмент Трамп ја спореди со линч

Хоспитализиран поранешниот американски претседател Џими Картер

Ана Ололовска

Американските сили не смеат да се задржуваат на територијата на Ирак

Ана Ололовска

Трамп загубил меѓу две и пет милијарди долари откако е претседател

Ана Ололовска

Помпео: Доколку е потребно Трамп е подготвен да употреби воена сила

Ана Ололовска

Први споменици на жени во Централ парк

Ана Ололовска