Пелоси: Конгресот мора да одобри непријатслки акт кон Иран

Од:

Претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Ненси Пелоси, денеска изјави дека до „непријателски акт” против Иран не треба да се дојде без согласност на Конгресот.

Таа рече дека САД „се наоѓа во многу опасна и чувствителна ситуација со Иран”.

Ненси Пелоси ја даде изјавата откако претседателот Доналд Трамп потврди дека наредил, а потоа откажал напад во знак на одмазда, бидејќи Иран соборил американско беспилотно летало.

Нејзин портпарол изјави дека таа не била информирана за плановите на Трамп.

Би можело да ве интересира

Козак: САД ја признаа Анес за привремена претседателка на Боливија

Ана Ололовска

Хилари Клинтон не ја исклучува можноста за нова претседателска трка: Никогаш не вели никогаш

Ана Ололовска

„Вашингтон пост“: Трамп му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари и решавање на санкциите за купените „С-400“

Ана Ололовска

Притворените припадници на ИД се голем безбедносен ризик, тврди претставник на Стејт департментот

Ана Ололовска

Трамп: САД ја знааат локацијата на третиот човек на ИД

Ана Ололовска

Со Тејлор и Кент почнуваат јавните сослушувања во рамки на истрагата за отповикување на Трамп

Ана Ололовска