Патријарх Кирил: Господ го постави Путин на власт

Од:

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил денеска честитајќи му роденден на претседателот Владимир Путин истакна дека неговото владеење со Русија било наложено од Бога.

– Господ те стави на власт за да можеш да вршиш служба од особено значење и голема одговорност за судбината на земјата и на луѓето што ти се доверени, изјави патријархот, кој беше меѓу руски претставници кои му го честитаа 70. роденден на Путин.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија усвои нова стратегија за надворешната политика: САД и Западот се егзистенцијална закана за Москва

Путин повика 147.000 Руси на задолжителен воен рок

Горан Наумовски

Банкарите во Швајцарија прогласени за виновни за помагање на „паричникот на Путин“

Шефот на американската дипломатија го спореди Додик со Путин

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Пропагаторот на Путин: Украина треба да се избрише од картата, сите тие се животни

Скандал во Русија: Пригожин и Ахмедов го навредуваат Путин, „тој е ѓавол и џуџе“

Горан Наумовски