Папата повика на велигденско примирје во Украина

Од:

Папата Франциск денеска повика на велигденско примирје во Украина, што ќе доведе до преговори и конечен мир.

dobivaj vesti na viber

– Положете го оружјето, истакна поглаварот на Римокатоличката црква на крајот од литургијата што ја одржа пред десетици илјади луѓе собрани на плоштадот „Свети Петар“.

– Нека започне велигденското примирје. Но, не за повторно вооружување и продолжување на борбите, туку за започнување на примирје и постигнување мир во вистински преговори, нагласи папата Франциск.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Резников: Во Украина пристигнаa ракетни фрлачи од Велика Британија

А1он

Русите подготвуваат измама за Зеленски, соопшти украинската разузнавачка служба

А1он

Валас: Малку е веројатно дека Путин ќе успее да ја окупира Украина

Работници од окупираната нуклеарна централа за Би-Би-Си: Русите нè имаат на нишан, тука изградија база

Финансиска помош од 1,5 милијарди евра за Украина најавени на донаторска конференција

Горан Наумовски

Руски извори: Повторно бомбардирање на областа околу електраната Запорожје во Украина