Папата Франциск го замоли Путин да ја запре спиралата на насилство и изрази жалење за анексијата

Од:

Папата Франциск денеска „го замоли“ рускиот претседател Владимир Путин „да ја запре спиралата на насилство“ во Украина и изрази длабоко жалење за анексијата на украинските региони, што е „спротивно на меѓународното право“.

dobivaj vesti na viber

Од плоштадот Свети Петар во Ватикан, папата му се обрати на рускиот претседател молејќи го „меѓу другото, од љубов кон сопствениот народ да престане со оваа спирала на насилство и смрт“.

За првпат од почетокот на конфликтот во Украина, на 24 февруари, папата Франциск во свој говор експлицитно го спомена рускиот претседател.

Светиот отец за првпат зборуваше и за руската анексија на украинските територии, осудувајќи ги „овие последни потези што се во спротивност со принципите на меѓународното право“.

-Длабоко жалам за сериозната ситуација што беше создадена во последните денови (…) Тоа го зголемува ризикот од нуклеарна ескалација до степен што постои страв од катастрофални последици надвор од контрола на глобално ниво, рече тој.

Папата, исто така, упати силен апел до украинскиот претседател Володимир Зеленски, повикувајќи го да биде „отворен за сите сериозни предлози за мир“.

Осудувајќи го уште еднаш „лудилото“ и „ужасот“ на војната, папата Франциск инсистираше на почитување на светоста на човечкиот живот и на „суверенитетот и територијалниот интегритет на секоја земја“.

Светата столица од 24 февруари и почетокот на инвазијата врз Украина се обидува да одржи чувствителна дипломатска рамнотежа со двете земји. Претходно, папата ја осуди „суровата и бесмислена“ војна, оставајќи ја отворена можноста за дијалог со Москва.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Путин предложи: Нова унија со Казахстан и Узбекистан?

А1он

Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска

Путин: Русија и Донбас требаше порано да се обединат

Ана Ололовска