Откриен еден од израелските планови за одмазда на Иран

Од:

Израел ги одложи плановите за продолжување на копнената офанзива во Рафах, откако беше изложен на ирански ракетен напад во текот на викендот, јавуваат светските медиуми.

Воздухопловните сили на еврејската држава требаше да почнат да фрлаат летоци на делови од најјужниот град Газа, но овие планови се ставени во мирување, според Си-Ен-Ен, повикувајќи се на израелски извори.

Во воениот кабинет на Бенјамин Нетанјаху, наводно, започнала жестока дебата за тоа како да се одговори на нападот на Техеран во саботата вечерта. Се чини дека има несогласување меѓу членовите за брзината и степенот на одговор, при што сите се решени да возвратат, но не се согласуваат за деталите.

Меѓу опциите што се разгледуваат е напад врз ирански објект кој би испратил порака, но би избегнал да предизвика жртви, според еден израелски функционер.

Меѓународниот притисок врз израелската влада да ја деескалира веќе опасната ситуација во регионот, исто така, игра улога во одлучувањето за сериозноста на одговорот.

Би можело да ве интересира

„Овој ужас мора да престане“ – Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот на Израел на Рафа

„Репортери без граници“ повторно го тужи Израел пред Хашкиот суд

ВИДЕО: Израел одговори на нападот на Хамас, погоден е камп за бегалци

Катерина Ѓуровски

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

ВИДЕО: Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд, продолжи со нападите на Рафа

Катерина Ѓуровски

„Њујорк тајмс“: Европа се одвраќа од Израел, го доживува како агресор