Откако Путин го потпиша новиот закон, руските книжарници ги отстранија книгите со ЛГБТ теми

Од:

Книжарниците во Русија ги отстрануваат делата на тема ЛГБТ од своите полици, откако Владимир Путин потпиша нов закон со кој се проширува забраната за ЛГБТ пропагандата и се ограничува „демонстрирањето ЛГБТ однесување“.

Имено, во 2013 година во Русија беше забрането да се промовира „пропаганда на нетрадиционални сексуални односи“ на малолетници. Но, новиот закон забранува ширење на такви информации на луѓе постари од 18 години.

Секоја акција или информација за која се смета дека е обид за промовирање на хомосексуалноста – без разлика дали во јавноста, на Интернет или во филмови, книги или реклами – може да се казни со голема парична казна. Новиот закон забранува рекламирање, медиумски и интернет ресурси, книги, филмови и театарски продукции за кои се смета дека содржат таква пропаганда.

Би можело да ве интересира

Путин: Ни се закануваат со леопарди, но ние ќе им донесеме нешто повеќе од тенкови

Предраг Петровиќ

Гаљамов: Руската економија е во колапс, а војната е изгубена

Џонсон: Путин ми се закануваше со проектил

Катерина Павлова-Николовска

Шолц: Ќе разговарам со Путин

Ана Ололовска

И Путин и Зеленски го одбележаа Денот на сеќавањето на Холокаустот

Ана Ололовска

Путин изрази жалење за милионите невини жртви – Евреи, убиени и мачени за време на холокаустот

А1он