Ослободени над 100 киднапирани жени и деца во Нигерија

Од:

Властите во северозападниот дел на Нигерија соопштија дека ослободиле повеќе од 100 жени и деца, главно мајки со доенчиња, кои биле киднапирани од разбојници.

Групата била киднапирана на 8 јуни во државата Замфара. За време на инцидентот загинале четири лица.

Властите во Замфара соопштија дека групата е ослободена без плаќање откуп и не дадоа дополнителни детали за спасувачката операција.

Бројни киднапирања се случија во регионот во последните неколку месеци.

Од декември 2020 година, повеќе од 1.000 луѓе се киднапирани во Нигерија. Повеќето се ослободени откако платиле откуп, но некои се убиени.

Би можело да ве интересира

Ослободени уште 10 нигериски ученици по платен откуп, киднаперите држат уште деца

Ана Ололовска

Нигерија оваа година бележи најлоша епидемија на колера досега

Ана Ололовска

Напаѓачи ослободија 266 затвореници од нигериски затвор

А1он

Повеќе од 100 ученици и наставници киднапирани од вооружена група во Нигерија

А1он

Нигерија: Ослободени десетици киднапирани ученици, шестмина загинаа во заробеништво

Ана Ололовска

Вооружени лица од село во северозападна Нигерија киднапирале повеќе од 75 лица

Ана Ололовска