Оружјето што Западот го испраќа во Киев заврши на границата со Израел: Москва предупреди на последиците

Од:

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека Москва постојано укажува дека оружјето испратено во Украина може да се најде и во други делови на светот, со што ја предупреди меѓународната заедница за уште една негативна страна од вмешаноста на Западот во конфликтот.

„Заканата е актуелна“, рече Песков, коментирајќи ја последната изјава на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Израелскиот премиер изјави дека земјата веќе регистрира западно оружје што се доставува до Киев во близина на нејзините граници.

„Ние претходно кажавме дека оружјето во Украина го продаваат различни групи на местата каде што е можно, како и дека Киев не може да обезбеди стабилна ситуација во однос на оружјето што го добива од Запад. Тоа е опасност за безбедноста на светот“, предупредува Кремљ и денес.

Би можело да ве интересира

Приближно 32 отсто од Украинците се подготвени на територијални отстапки кон Русија за да се стави крај на војната

Руските сили ја презедоа контролата

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски