Од 10 февруари заострен режим за влез во Австрија

Од:

Нов, построг режим на влез во Австрија ќе стапи во сила од 10 февруари, што првенствено има за цел да спречи „увоз“ на новите мутации на коронавирусот.

Главната новина на уредбата, објавена од австриското Министерство за здравство, е задолжителниот негативен тест при влез во земјата.

Така, во иднина, покрај сегашниот задолжителен десетдневен карантин, сите оние кои влегуваат во Австрија од земјите со висок ризик, ќе мора да имаат негативен антигенски или PCR- тест не постар од 72 часа.

Алтернатива е тестирањето да се изврши во Австрија во рок од 24 часа по влегувањето во државата. Но, и покрај негативен тест лицето кое ќе влезе во Австрија од ризични региони и држави мора во 10-дневен карантин.

Би можело да ве интересира

Австрија ќе вакцинира на гробишта, во музеи, на базени

За една година во Австрија утврдени 137 мутации на коронавирусот

Австрија следната недела најверојатно ќе ја нарача руската вакцина

Австрија го одложи отворањето на рестораните, најавени нови ограничувања

Катерина Павлова-Николовска

Вакцината на АстраЗенека предизвикува најмногу несакани дејства, тврдат австриските здравствени власти

Австрија ги заострува граничните контроли кон сите соседи