Австрија од понеделник ги укинува сите ковид мерки

Од:

Австриските власти повеќе нема да бараат потврда за вакцинација или заболување од Ковид при влез во земјата, како дел од промената на одредбите што ќе стапат на сила задутре.

dobivaj vesti na viber

И патниците повеќе нема да треба да покажуваат негативен тест за Ковид, според новите измени на прописите на Министерството за здравство од вчера.

Теоретски, оние кои доаѓаат во земјата од области каде што постојат варијанти на коронавирус треба да подлежат на одредени услови, но ова правило во моментов не се однесува на ниту една земја.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Австрија ги олеснува ограничувањата против Ковид-19

Австрија в понеделник го укинува „локдаунот“ за невакцинираните

Австрија воведува задолжителна вакцинација за сите над 18 години

Австрија го продолжи карантинот за уште десет дена

Во Австрија мерките за невакцинираните ја чинат трговијата 350 милиони евра неделно

Во Австрија почна локдаунот за невакцинираните граѓани