avstrija koronavirus

Македонија

Австрија ќе вакцинира на гробишта, во музеи, на базени

А1он
Министерството за социјални работи на Австрија разгледува стратегии за да ги убеди Австријците да вакцинираат против коронавирусот што е можно помасовно поради ширењето на делта
Свет

За една година во Австрија утврдени 137 мутации на коронавирусот

А1он
Од 3 април минатата година до 20 април годинава, во Австрија се идентификувани најмалку 137 различни варијанти на коронавирусот, соопшти Агенцијата за здравје и безбедност
Свет

Австрија следната недела најверојатно ќе ја нарача руската вакцина

А1он
Австрија следната недела најверојатно ќе нарача милион дози од руската вакцина „Спутник V“, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц, без да прецизира дали ќе чека
Свет

Австрија го одложи отворањето на рестораните, најавени нови ограничувања

А1он
Поради зголемувањето на новите случаи на коронавирус, Австрија го одложи повторното отворање на терасите на кафулиња, ресторани и барови закажано за 27 март, а регионите
Свет

Вакцината на АстраЗенека предизвикува најмногу несакани дејства, тврдат австриските здравствени власти

А1он
Австриската служба за безбедност во здравството објави дека најмногу несакани ефекти во оваа земја од сите вакцини кои се на располагање има од онаа на
Свет

Австрија ги заострува граничните контроли кон сите соседи

А1он
Австрија од денеска ги заострува граничните контроли кон сите свои соседи, соопшти Министерството за внатрешни работи, а министерот за внатрешни работи, Карл Нехамер, за оваа
Свет

Немири на протестот во Виена против ограничувачките мерки, приведени 23 демонстранти

А1он
Австриската полиција уапси 23 лица и поднесе кривични пријави против повеќе од 300 демонстранти кои вчера во Виена протестираа против мерките за борба против ширењето
Свет

Курц: Вакцината е најдобриот подарок за Божиќ

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц вакцината против коронавирусот ја нарече „најдобриот Божиќен подарок“ и сè уште смета на враќање во нормала во лето. – Светската економска