Австрија ќе вакцинира на гробишта, во музеи, на базени

Од:

Министерството за социјални работи на Австрија разгледува стратегии за да ги убеди Австријците да вакцинираат против коронавирусот што е можно помасовно поради ширењето на делта мутацијата.

Еден од предлозите е вакцинирање и на гробишта под мотото „имунизација наместо да се лежи на ова место“.

Идејата е да се вакцинира и во музеите, со бесплатен влез за граѓаните кои сакаат да се имунизираат, како и да се отвори „драјв-тру“ за возачи на скутери и велосипедистите.

Исто така, се разгледува и акција за вакцинација во општинските згради, летните кина, на базени.

Веќе подолго време има идеи вакцинацијата да се спроведува на места каде што има млади луѓе, па се спроведува кампања преку социјалните мрежи. Во моментов е во тек кампања за вакцинирање на млади жени со странско потекло.

Би можело да ве интересира

За една година во Австрија утврдени 137 мутации на коронавирусот

Австрија следната недела најверојатно ќе ја нарача руската вакцина

Австрија го одложи отворањето на рестораните, најавени нови ограничувања

Катерина Павлова-Николовска

Вакцината на АстраЗенека предизвикува најмногу несакани дејства, тврдат австриските здравствени власти

Австрија ги заострува граничните контроли кон сите соседи

Од 10 февруари заострен режим за влез во Австрија