Објавена нова проценка на САД: На Украина и се заканува катастрофа до пролет

Од:

Украина би можела да се соочи со „катастрофален недостиг на муниција и противвоздушна одбрана“ до пролет, што би можело да го промени бранот на војната, според внатрешната американска проценка, чии детали за ABC ги открија двајца анонимни американски функционери.

Зборувајќи под услов да останат анонимни, двајца американски функционери го опишаа „крајот на март“ како „особено критично време за судбината на украинските војници доколку Конгресот не усвои нов предлог-закон за помош“. Трет официјален претставник рече дека ќе биде тешко да се каже точно кога ситуацијата може да се влоши за украинските војници, но истакна дека се очекува недостигот да стане „пострашен во текот на пролетта“.

„Превртната точка започна сега и само ќе се влошува во текот на пролетта и летото. Така што овој временски период во кој влегуваме е критичен“, рече висок претставник на американската одбрана.

Оценката на САД доаѓа две години по почетокот на руската инвазија и во време кога поддршката за Украина во Конгресот и американската јавност бледнее. Некогаш постојаниот проток на пари и оружје од САД (вкупно околу 44 милијарди долари) во голема мера пресуши.

Пакетот помош од 60 милијарди долари што го побара претседателот Џо Бајден и го усвои Сенатот е во неизвесност во Претставничкиот дом поради некои републиканци лојални на Доналд Трамп.

Белата куќа оваа недела директно го обвини прекинот на испораката на помош за победата на Русија во источниот град Авдијевка.

Ова се случи поради неактивноста на Конгресот, изјави советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби.

„Го предупредивме Конгресот дека ако не дејствуваат, Украина ќе претрпи загуби на бојното поле и еве. Тоа се случи викендов“, рече тој.

Американските власти предвидуваат дека слични сценарија ќе се случат на друго место во Украина, бидејќи тамошната влада е принудена да донесе тешки одлуки за тоа каде да ја распореди својата преостаната противвоздушна одбрана.

„Украина нема да може да ги заштити сите локации во иднина“, изјави висок претставник на одбраната.

„И ако Русија ја преземе контролата над небото, тоа целосно ќе ја промени природата на војната“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Русите бесни поради одлуката на САД за нова помош за Украина: „Ова ќе заврши со понижување“

Орце Костов

Америка го ограничи движењето на својот дипломатски персонал во Израел

Украина: Во рускиот напад на областа Дњепропетровск загинаа 8 лица, 29 се повредени

Горан Наумовски

Експлодираше гасовод во регионот на Харков

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН во Советот за безбедност

Горан Наумовски

НАТО соопшти дека не ги гледа условите за поканување на Киев во Алијансата