Обама вети поддршка за Германија по нападот во Минхен

Од:

Американскиот претседател Барак Обама вети поддршка за Германија по нападот во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен.

– Ќе обезбедиме секаква поддршка која ќе биде потребна. Сè уште не знаеме што точно се случува, но нашите срца се со оние што настрадаа – нагласи Обама.

Би можело да ве интересира

Америка го ограничи движењето на својот дипломатски персонал во Израел

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН во Советот за безбедност

Горан Наумовски

Белата куќа се противи на палестинската државност

Џонсон: Путин ќе продолжи да маршира низ Европа, Балканот може да биде следен

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Едно лице загина откако цистерна со нафта експлодира на автопат во Алабама

САД одделно ќе гласа за помош на Украина и Израел, републиканците на Трамп се закануваат