Обама го осуди насилството во протестите во САД и ги пофали ненасилните демонстранти

Од:

Поранешниот американски претседател Барак Обама го осуди насилството во протестите низ САД за расната нееднаквост и прекумерната полициска употреба на сила и ги пофали ненасилните демонстранти кои бараат реформи.

– Огромното мнозинство демонстранти не беше насилно, но „мало малцинство“ ги доведува луѓето во опасност и им штети токму на оние заедници на кои треба да им помогнат на протестите, напиша Обама во коментар објавен на онлајн платформата Медиум.

Обама, демократ кој во два мандати беше претседател на САД пред Доналд Трамп, рече дека насилството „уништува населби во кои честопати недостигаат услуги и инвестиции и го одвлекува вниманието од пошироката цел“.

Во САД веќе шест дена има немири предизвикани поради смртта на 46-годишниот Афроамериканец Џорџ Флојд во Минеаполис, кој почина од насилна смрт од страна на полицаец.

Би можело да ве интересира

Хјустон го победи Интер и го освои УС Опен Купот, Меси натпреварот го следеше од трибините

Тригодишно момче и двајца возрасни се убиени на Флорида

Рекорден број мигранти се движат кон границата со САД, нов тест за Бајден

(ВИДЕО) Американец падна во урнат мост поради инструкции на Гугл мап и се удави

Пронајдени се остатоци од исчезнатиот „невидлив“ американски авион

Горан Наумовски

Во САД: Исчезна „невидлив“ воен авион, армијата ги моли граѓаните за помош