Нигериската екстремистичка група Боко Харам ја потврди смртта на лидерот Абубакар Шекау

Од:

Еден од командантите на нигериската џихадистичка група Боко Харам, Бакура Моду, потврди дека лидерот на оваа група, Абубакар Шекау е мртов.

Моду, кој се очекува да биде новиот лидер на групата, изјави дека Шекау бил убиен во борбите со ривалската група Исламска држава во Западна Африка (ISWAP), пренесуваат француските медиуми.

Моду ги повика командантите на Боко Харам да останат лојални на групата и покрај загубата на лидерот.

Смртта на Шекау се смета за главна пресвртница во нигерискиот конфликт, иако ISWAP неодамна стана доминантна сила меѓу бунтовниците на северо-истокот на земјата.

Пред десет дена, медиумите објавија дека Шекау извршил самоубиство за време на борбата против членовите на ISWAP.

Би можело да ве интересира

Ослободени уште 10 нигериски ученици по платен откуп, киднаперите држат уште деца

Ана Ололовска

Нигерија оваа година бележи најлоша епидемија на колера досега

Ана Ололовска

Напаѓачи ослободија 266 затвореници од нигериски затвор

А1он

Повеќе од 100 ученици и наставници киднапирани од вооружена група во Нигерија

А1он

Нигерија: Ослободени десетици киднапирани ученици, шестмина загинаа во заробеништво

Ана Ололовска

Вооружени лица од село во северозападна Нигерија киднапирале повеќе од 75 лица

Ана Ололовска