Нигерија: Убиени 48 лица

Од:

Вооружени лица влегле во три села во централна Нигерија и убиле најмалку 48 лица, соопшти денес нигериската војска.

dobivaj vesti na viber

Жителите на селата Каркаши, Болганг и Магама како што се верува се нападнати поради освета за кражба на стока.

Нападот се случил во близина на централна Нигерија, околу градот Јоса, каде што често има меѓуетнички судири.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска