Нигерија: 12 загинати во напад

Од:

Најмалку 12 лица се убиени во серијата бомбашки напади во едно кафуле во христијанскиот регион Каноа, град на северот на Нигерија.

dobivaj vesti na viber

Според првичните информации на полицијата во местото одекнале најмалку четири експлозии, а осмничени се припадниците на исламистичката група Боко Харам.

Портпаролот на полицијата, Кингсли Умох изјави дека властите денес во Лагосу и Охун уапсиле 42 лица, за кои се претпоставува дека се членови групата.

-Некои веќе признаа дека се членови на Боко Харам и дека побегнале поради милитанти активности-наведе тој.


Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска