Најмалку 23 луѓе загинаа при уривање на авион воКонго

Од:

Најмалку 23 луѓе загинаа при денешниот пад на мал авион во Демократска Република Конго, соопштија спасувачките служби.

Авионот се урнал при полетувањето во местото Гома, во населен кварт во близина на аеродромот.

– До сега извлековме 23 тела, изјави претставник на цивилната заштита.

При уривањето на авионот оштетена е најмалку една куќа.

Во октомври загинаа осум патници при пад на товарен авион по полетувањето од истиот аеродром. Авионските несреќи во ДР Конго се прилично чести поради ниските безбедносни стандарди и лошото одржување на авионите.

Би можело да ве интересира

СЗО: Еболата се шири во западно Конго

Ана Ололовска

Пет жени мелески од Конго ја тужат Белгија за злосторства против човештвото

Ана Ололовска

Конго прогласи крај на епидемијата на ебола на истокот од земјата

А1он

Најмалку 11 жртви на насилство во Конго

А1он

Околу 1.300 цивили се убиени во последните осум месеци во конфликтите во ДР Конго

Ана Ололовска

Најмалку 20 цивили загинаа во етничкото насилство во ДР Конго

А1он