Најмалку шестмина убиени во пукање во Германија

Од:

Најмалку шест лица се убиени, а повеќемина се повредени во пукање во германскиот град Рот ам Зе, јави ДПА.

Германската полиција на Твитер соопшти дека напаѓачот е уапсен.

Според првичните информации се верува дека пукањето било поврзано со лични причини и се верува дека нема други напаѓачи.

Полицијата соопшти дека по инцидентот, кој се случи малку по пладне по локално време, во тек е голема операција.

Би можело да ве интересира

На судска приправничка во Германија и е забрането да носи марама во судот

Ана Ололовска

Откриена група малолетни неонацисти во Германија, родителите „шокирани“

А1он

Јенс Шпан: Германија е на почетокот на епидемијата на новиот коронавирус

А1он

Потврден 17-от случај на коронавирус во Германија, над 80.000 заразени во целиот свет

Ана Ололовска

Лашет најави дека е подготвен да се кандидира за лидер на партијата ЦДУ

А1он

Најмалку 18 деца се повредени од влетувањето на автомобил во карнавалската поворка во Волкмарсен

Ана Ололовска