Најмалку пет лица загинаа во шумски пожари во Турција

Од:

Најмалку пет лица загинаа, а повеќе од десет се повредени, од кои 10 потешко, во шумските пожари што во текот на ноќта зафатија неколку села во југоисточна Турција, изјави денеска турскиот министер за здравство Фахретин Коџа.

– Пет лица загинаа, а 44 се повредени, од кои 10 потешко, кога пожарот зафати две области во близина на градот Мардин на југоистокот од земјата, напиша министерот за здравство Фахретин Коча на платформата Х.

Најголемиот пожар избувна во областа меѓу Мардин и Дијарбекир.

Би можело да ве интересира

Кривопаланечките пожарникари помагаа во гасење пожар во Велес

Во штипскиот дел на Серта активни две жаришта

Уапсен осомничен за смртта на седум членови на едно семејство од Ница

12 активни пожари, најкритичните пожари се гасат и од земја и од воздух

Горан Наумовски

Локализиран пожарот кој избувна во штипската населба Пребег

Горан Наумовски

Пожар кај „Пашин мост“, сообраќајот во прекин