Најмалку осум лица загинаа во поплавите во Мексико, шест во Гватемала

Од:

Најмалку осум лица загинаа, а тројца се повредени откако невообичаено обилните дождови предизвикаа излевање на река во мексиканската држава Халиско.

„Атипичните“ врнежи целосно уништија четири куќи, а се проценува штетата на уште 50 објекти, изјави локалниот функционер Густаво Роблес.

Тој рече дека локалните власти, кои соработуваат со федералната влада за прогласување вонредна состојба, добиле информација дека реката го поплавила подрачјето и дека во операцијата учествувале повеќе од 100 припадници на спасувачките служби.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Црна Гора: Поплавени улици, куќи и мостови, вода влегла и во итната медицинска помош

Горан Наумовски

Невреме во Словенија: Поплавени се патишта, куќи, училишта и градинки

ВИДЕО: Ураган го погоди Мексико, 27 мртви

Катерина Ѓуровски

Најмалку 27 загинати во Мексико по ураганот Отис

ВИДЕО: Се урна покрив за време на миса во Мексико, најмалку деветмина загинати

Катерина Ѓуровски

Во Мексико: Распарчени тела пронајдени на повеќе локации, пораки оставени крај телата