Најмалку девет лица убиени во напад врз џамија во северна Нигерија

Од:

Најмалку девет лица загинаа, а десетици други се ранети во напад врз џамија во северна Нигерија, за време на утринска молитва, соопшти локалната полиција.

dobivaj vesti na viber

Полицискиот комесар Бала Курјас потврди дека нападот се случил во селото Бааре, во областа Машегу, јавуви Анадолија.

-Командата на државната полиција веќе ангажираше безбедносни сили во погодената област за натамошна заштита на животите и имотот во оваа заедница, рече Курјас.

Полицијата е во потрага по осомничените напаѓачи, кои наводно нападот го извршиле кога локалното население било на утринска молитва.

Очевидецот Ахмад Јау изјави дека ранетите се префрлени во болницата Контагора.

Нападот се случува на помалку од два месеци откако бандити убија 18 верници во џамија во селото Мазакука во истата област.

Би можело да ве интересира

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

А1он

ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

А1он

Џихадисти во Нигерија киднапираа 20 деца

А1он