Најмалку десетмина убиени во самоубиствен напад во Могадишу

Најмалку десет лица се убиени, а неколкумина се ранети во самоубиствен напад со автомобил-бомба во близина на претседателската палата во Могадишу, соопшти полицијата.

Меѓу убиените има и војници и цивили.

Полицијата соопшти дека целта на бомбашот бил воен контролен пункт во близина на задниот влез на палатата.

По првата експлозија, во близина се слушнала и втора, а чуст чад се ширел над престолнината на Сомалија. Причината за втората експлозија допрва треба да се утврдува.

Засега никој не презеде одговорност за нападот.

Инаку, екстремистичката група Ал-Шабаб, која е поврзана со Ал-Каеда, често го напаѓа Могадишу.

Би можело да ве интересира

Во нападот на Ал Шабаб загинаа 26 лица, меѓу кои и странски државјани

Ана Ололовска

Ал Шабаб нападна хотел во Сомалија, загинаа најмалку 12 лица

Татјана Ташкова

Најмалку 11 загинати во два бомбашки напади во Сомалија

Ана Ололовска

„Спасете ги децата“: Повеќе од милион деца во Сомалија ќе страдаат од глад поради суша

Ана Ололовска

Најмалку 12 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Могадишу

Ана Ололовска

Нов американски воздушен напад врз Исламската држава

Татјана Ташкова