Најмалку 42 убиени при напад врз средно училиште во Нигерија

Од:

Најмалку 42 лица, меѓукои најголемиот број ученици, се убиени денеска при напад на припадници на ислмистичкото милитантно движење Боко Харам врз едно средно училиште во североисточната нигериска држава Јобе.

dobivaj vesti na viber

Претставник на локланата болница во градот Посикум соопшти дека во нивната установа биле донесени тела на 42 ученици и наставници.

Според претставник на нигерисксите безбедносни сили, напаѓачите подметнале пожар во делот од зградата на ушилиштето каде што се наоѓал интернатот со спалните соби за учениците, по што пукле врз секој што ќе се обидел да излезе од опожарениот објект.

Дел од преживеаните во нападот, што се случил пред зори, изјавија дека дел од загинатите деца живи изгореле во запалената зграда.

При напади на припадници на Боко Харам од 2009 година, па досега, загинаа над 3.000 лица. Движењето Боко Харам се залага за создавање независна исламистичка држава на северот од Нигерија.

Би можело да ве интересира

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска