Над половина милион компјутери во 120 земји заразени со вирусот „Црни сенки“

Од:

Над половина милион компјутери во повеќе од 120 земји во светот се заразени од опасен вирус, кој им овозможува на хакерите да преземат контрола врз компјутерот и да ја нападнат неговата веб-камера, соопшти синоќа американското Федерално истражно биро (ФБИ).

ФБИ спроведе истрага во врска со постапката пред Федералниот суд во Менхетен во Њујорк, во чии рамки се поднесени обвиненија против пет лица.

Властите во 16 држави во светот истакнаа дека уапсиле 97 лица под обвинение дека го употребиле или ширеле опасниот софтвер „Црни сенки“.

Според ФБИ, овој „инструмент за далечински пристап“ им бил продаден на неколку илјади корисници, а продажбите започнале „во 2010 година или уште порано“.

Во истрагата учествуваат и Холандија, Белгија, Франција, Велика Британија, Канада, Чиле и Швајцарија.

Би можело да ве интересира

Пет лица загинаа во торнадо во Ајова, десетици се повредени

Три лица загинаа во авионска несреќа во САД

(ВИДЕО) Нова драма во САД: Брод удри во мост, се излеа нафта, спасувачките служби го блокираа сообраќајот

Горан Наумовски

Волстрит порасна, но инфлацијата во САД не се намалува

САД се длабоко вознемирени од грузискиот закон за странски агенти

ВИДЕО: Девојче во САД злоставувано до смрт, таткот и маќеата ја држеле врзана во подрум

Катерина Ѓуровски