На Трамп му се заканува заплена на имотот ако не ги плати 450 милиони долари утврдени со пресудата

Од:

Државниот обвинител на Њујорк, Летиша Џејмс, објави дека е подготвена да започне процес на конфискација на имотот на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, доколку тој не е во можност да ги плати 454,8 милиони долари утврдени со пресудата.

На Трамп во петокот му беше наложено да плати 354,8 милиони долари и дополнителни 100 милиони долари камата, откако судијата Артур Енгорон откри дека поранешниот претседател погрешно ја претставил својата нето вредност за да добие подобри услови за заемот.

„Доколку нема средства да плати, ќе бараме механизми за извршување на суд и ќе побараме од судијата да му го заплени имотот“, рече Џејмс во интервју за ABC News.

Таа го спомна облакодерот на Трамп на Волстрит и посочи дека финансиските прекршувања не се без последици.

Ова е втор граѓански случај што Трамп го загуби, по претходниот што го доби авторот Џин Керол. Таа го обвини поранешниот претседател за силување, а на Трамп му беше наложено да и плати отштета од 83,3 милиони долари.

Би можело да ве интересира

Започнува судењето на Трамп, првото судење на американски претседател во историјата

Планот на Трамп за Украина ќе започне со притисок врз Москва и Киев да преговараат

Горан Наумовски

Трамп: Врховниот суд на Аризона отиде предалеку со својата одлука за абортус

„Вашингтон пост“: Трамп би извршил притисок врз Украина да се откаже од Крим и Донбас

Кампањата на Трамп собра рекордни 50,5 милиони долари на вечера со донатори

Трамп очекува да собере 43 милиони долари на донаторската вечера