На свадба во Италија се урна плафон, 64 повредени, петмина се сo тешки повреди

Од:

Плафон на ресторан во италијанскиот град Пистои, гратче во областа Тоскана (Италија), се урна врз гостите за време на свадбена церемонија. Италијанските служби информираат дека бројот на повредени е голем: најмалку 64, од кои петмина се хоспитализирани сo тешки повреди. Меѓу лицата хоспитализирани во болницата во Сан Јакопо се и младоженецот и невестата.

Уривањето се случило во салата на првиот кат на некогашниот манастир Џакерино од 15 век, кој со години се користел како ресторан.

На местото на настанот веднаш пристигнаа спасувачките служби со неколку амбулантни возила, пожарникари од покраинската команда, полицијата, карабињери и сообраќајна полиција.

„Сите болници се алармирани за навремена помош за да може да се згрижат што е можно повеќе пациенти“, напиша гувернерот Еугенио Џани.

Јавниот обвинител на Пистоја, Томазо Колета отишол во ресторанот каде што се урнал таванот.

„Видовме искршени маси и чаши, бидејќи сите беа исплашени кога слушнаа силен звук, слеговме минувајќи покрај просторијата каде што се сруши плафонот и паднаа врз луѓе. Имаше многу прашина, ништо не можевме да видиме“ рече една од келнерките за АНСА.

Би можело да ве интересира

Несреќа во Турција: Туристи паднаа од кабина на жичарница, има и мртви

А1он

Загина чешки турист додека фотографирал огромни бранови на Канарските острови

Четири деца загинаа, 12 се повредени во сообраќајна несреќа во Индија

На Македонките најмногу им се брза да се омажат – најмлади стапуваат во брак во регионот

Во САД: Камион на FedEx се преврте преку мост, петмина се повредени

(ВИДЕО) Тешка несреќа во Индија: Трактор полн со луѓе падна во езеро, најмалку 23 мртви, меѓу нив и деца