Москва: Само да не го изберат „типот со деменција“

Од:

Зборувајќи за претседателските избори во САД, Дмитриј Медведев рече дека најважно за Русија е Американците да не изберат „човек со деменција“.

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија за време на неговата посета на Виетнам им рече на новинарите дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп е „добро момче, но кукавица“.

Запрашан чија кандидатура ужива најголеми симпатии во Москва, Медведев одговори: „Најважно е да не изберат тип со деменција“. И може да се случи да го изберат“, рече тој и додаде дека, историски гледано, на Русија и било секогаш полесно да соработува со републиканците.

Тој исто така додаде дека доколку е на позицијата на бизнисменот Илон Маск, би размислил да започне кампања за измена на Уставот на САД за да добие можност да учествува на изборите.

Како што им кажа на новинарите, неочекувано се испостави дека Маск е „наш човек“.

На прашањето дали Маск може да се кандидира на американските избори, Медведев одговори дека за такво нешто ќе бидат потребни измени на Уставот.

„Тој не е по потекло од Америка. На негово место би размислил да почнам кампања за промена на Уставот“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Бајден повторно падна, тројца му помагаа да стане

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Бојан Стојаноски: Бајден има плата од 31.000 евра, а Ковачевски и Груби ќе плаќаат 36.500 евра месечно за надзорник

Орце Костов

Шолц: Се надевам дека Бајден повторно ќе победи на изборите

Ана Ололовска

Бајден: Имам цврста украинска гаранција дека Ф-16 нема да се користи на руска територија

Уапсен поранешен советник на Бајден како бегалец од правдата: Крадеше скапи куфери на аеродроми

Горан Наумовски