Морис: Зеленски се подготвува за абдицирање или за бегство од Украина

Од:

Претседателот Володимир Зеленски се чини дека дефинитивно подготвува стратегија за излез за абдицирање или за бегство од Украина, изјави аналитичарот Клејтон Морис на својот канал кој ги пренесува вестите на DC News.

Конфликтот меѓу Зеленски и водечките луѓе од украинското раководство одамна не е тајна. Со генералот Валериј Залужни, врховниот командант, но сега и градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, се повеќе стануваат тема на светските медиуми.

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко изјави дека Украина „се движи кон авторитарен систем“.

Ова го објави „Киев индепендент“, со оценка дека Кличко со тоа упатил прикриена критика до Зеленски. И покрај тоа што беше градоначалник на главниот град, Кличко откри дека всушност не разговарал со Зеленски од почетокот на рускиот напад врз Украина.

Во секој случај, од устата на разузнавачите, тајните служби, веројатно ЦИА, како бомба изби веста дека агенти на американската тајна служба се директно вклучени во преместувањето на претседателот Володимир Зелесники и неговото семејство на Флорида каде што има имот со многу луксузна куќа во една од најбогатите области каде според сите индикации ќе биде исклучително добро чуван и обезбеден како што дознава Клејтон Морис, како што доликува на поранешните претседатели.

Како доказ ги покажа новите документи и натурализираната лична карта, односно дозволата за престој како загарантиран американски државјанин.

Би можело да ве интересира

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

Украина: Руските војници кои беа во Црвената шума во зоната Чернобил во 2022 година не се живи

Горан Наумовски

Средба на премиерот Џафери со претседателот Зеленски во Тирана: Потпишана Заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

(ВИДЕО) Пендаровски – Зеленски: Македонија како членка на НАТО ја поддржува апликацијата за членство на Украина во Алијансата

Горан Наумовски

Ердоган: Дајте и шанса на дипломатијата, Турција е подготвена да биде домаќин на преговорите меѓу Русија и Украина

Горан Наумовски

Бугарија нема да испраќа војници во Украина