Младоженец убиен на денот на свадбата

Од:

Двајцата браќа кои убија младоженец само неколку часа по неговата венчавка во 2019 година се осудени и ќе бидат осудени овој месец.

Џо Мелгоза ја прославуваше својата венчавка на 14 декември 2019 година, кога беше нападнат на неговата свадба во дворот одржана во домот на член на семејството во Чино, Калифорнија. Рони (31) и Хосуе (22) Кастанеда беа осудени за убиство од втор степен на 9 февруари. Тие, исто така, беа прогласени за виновни за напад со смртоносно оружје за повредите со кои се здоби братот на Мелгоза, Хуан Бустамонте.

Во раните часови на 15 декември, Мелгоза бил на својата свадба кога браќата Кастанеда влегле непоканети, пишува „Пипл“.

– Живееле во деловното подрачје и веројатно слушнале за прославата и отишле таму – соопштија од окружното правобранителство.

Тие подоцна биле видени на свадбена веселба како танцуваат и се фотографираат со жените кои биле таму. Тие ја напуштија забавата, но подоцна се вратија зад куќата. Младоженецот не знаел дека се вратиле. Браќата застанаа зад оградата и го исмеваа Мелгоза, велејќи му да скокне на другата страна.

– Кога Мелгоза и неговото семејство ја прескокнале оградата, браќата почнале да ги удираат со стапови и тупаници. Еден член на семејството успеал да се бори со палката од еден од браќата Кастанеда. По нив следел Мелгоза, кој невооружен влетал во дворот. Неколку минути подоцна, браќата Кастанеда биле видени како ја прескокнуваат оградата на таа самостојна куќа со палка, која никогаш не била пронајдена, соопшти канцеларијата.

Полицијата дошла на местото на настанот откако била повикана од повреден член на семејството, но подоцна го пронашла телото на Мелгоза во истиот двор од каде што побегнале браќата Кастанеда. Претепаниот почина за само неколку минути од тешка повреда на главата.

Хосуе на полицијата и рекол дека не бил на венчавката, но фотографиите од него и Рони со гостите биле пронајдени во неговиот џеб по неговото апсење.

На страницата GoFundMe формирана по смртта на Мелгоза за да собере пари за погребот, жртвата беше опишана како „сакан син, брат, татко, братучед, партнер, член на семејството и пријател“. Мелгоза „остави“ вдовица и мала ќерка.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ја убил мајка си, нејзиното тело го исекол на парчиња и ги фрлил во контејнери низ Одеса

Детали за двојното убиство во Љубљана: Душан ги застрела Рајко и Роберт по расправија за пари

(ВИДЕО) Невина жена беше во затвор 20 години за смртта на нејзините четири деца: Ја осудија на смрт, па ја помилуваа

Горан Наумовски

Две години се подготвуваше за крвна одмазда: Изет со осум истрели го одмазди убиениот брат

(ВИДЕО) Нови детали за убиството во Љубљана: Убиените двајца мажи наводно му должеле пари на убиецот

Горан Наумовски

Уапсен за убиство– одреден му е притвор, но за да не се компромитира истрагата деталите се во тајност