Меркел очекува брза реакција од САД за случајот на уапсениот двоен агент

Од:

Информациите, дека германски разузнавач работел како двоен агент за американското разузнавање проривречат на разбирањето на соработката заснована на доверба меѓу партнери, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел.

dobivaj vesti na viber

Таа истакна дека случајот е „сериозен“ и Берлин очекува брза реакција од Вашингтон.

На прес-конференција во Пекинг, каде од вчера се наоѓа во тридневна посета, Меркел ги коментираше информациите во германскиот печат за апсењето во средата на службеник на германското разузнавање, кој работел од 2012 година и за американските тајни служби и таму испратил над 200 документи.

Случајот може да внесе дополнителна напнатост во односите меѓу Берлин и Вашингтон.

Уште вчера германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнамер побара објаснување од САД.

Би можело да ве интересира

Германија подготвува испорака на стотици генератори во Украина

А1он

По неколкумесечни разговори, Германија и Полска се договорија за испорака на нафта

А1он

Во Германија се зголемува бројот на работници со скратено работно време

А1он

Германија ќе и испрати седум тенкови „Гепард“ на Украина

А1он

Германија: Сè уште важи нашата понуда за распоредување на системот Патриот за Полска

Ана Ололовска

Штајнмаер до албанските пратеници: Вашето срце чука за Европа, работете заедно успехот ќе дојде

А1он