Меркел-најмоќна жена во светот

Од:

Германската канцеларка, Ангела Меркел повторно е највлијателна жена во светот според „Форбс“

Листата на трите највлијателни жени е иста како и минатата година, на вторo место е американската државна секретарка Хилари Клинтон, а на трето – бразилската претседателка Дилма Русеф.

„Форбс“ ја истакнува одлучноста на Меркел за зачувување на Европската унија и нејзиното влијание врз продолжената европска должничка криза. За Клинтон се посочува нејзината умешност да се спарави со кризи, како што беше објавувањето на илјадниците дипломатски документи на Викиликс. „Форбс“ наведува дека Русеф го зазема третото место поради тоа што управува со осмата економија во светот и поради нејзиниот личен рејтинг во татковината.

Би можело да ве интересира

Германец даруваше милион евра за настраданите во поплавите

Браун: Германија можно е да ги ограничи невакцинираните

Ана Ололовска

Низ новиот берлински аеродром „Бер“ вчера минале рекордни 50.000 патници

Ана Ололовска

Во поплавите во Германија загинаа 180 лица, а околу 150 се водат за исчезнати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Скандал во Германија, новинарка се мачкаше со кал за да личи како да помагала во поплавите

Жарко Настоски

САД и Германија се договорија за спорниот гасовод „Северен поток 2“, пишува „Вашингтон пост“

Жарко Настоски

Leave a Comment

five × three =