Меркел ја откажа посетата на Тунис. Стравува за безбедноста

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел ја откажа својата посета на Тунис, предвидена за почетокот на октомври, објави еден од нејзините советници. Германските медиуми објавуваат како зад откажувањето на посетата е стравот за безбедноста на првата дама на Германија, поради нередите во регионот предизвикани од американскиот антиисламски филм. Портпаролот Стефан Сеиферт изјави дека посетата е откажана во договор со туниската влада. Одби да каже кои се причините, но Финаншал Тајмс Дојчланд објавува дека во прв план е стравувањето за нејзината безбедност.

Канцеларката вчеравечер на собир со нејзините странски колеги зборуваше за големата германска муслиманска заедница. „Во Германија живеат повеќе од три милиони муслимани и исламот стана “дел од нас“ – изјавила Меркел.

„Големиот дел до муслиманите во Германија се дистанцираа од таквите постапки“ – рече Меркле реферирајќи за насилствата кои ги предизвика филмот „Невиност на муслиманите“. Во немирите во Судан, настрада и германската амбасада. Германската влада го критикуваше филмот како груб напад на исламот, а министерот за надворешни работи Гвидо Вестервел го нарече “говор на омраза“. Германските власти се погласно размислуваат да се воведе забрана за емитување на филмот во Германија.

 

Би можело да ве интересира

Светската сила на работ на банкрот, лоши прогнози за животниот стандард во Германија

Порака од Германија: Сакаме да ја видиме Северна Македонија во ЕУ, сега е важно да се продолжи со уставните измени

Во Диселдорф експлодираше киоск, загинаа три лица, 16 се повредени

Горан Наумовски

Во Германија: Маж сексуално злоставувал девојче во двор на училиште

Германските тајни служби ќе можат да ја следат АфД за екстремистички активности

Горан Наумовски

Мистериозна смрт на девојче во Германија