Меркел ја откажа посетата на Тунис. Стравува за безбедноста

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел ја откажа својата посета на Тунис, предвидена за почетокот на октомври, објави еден од нејзините советници. Германските медиуми објавуваат како зад откажувањето на посетата е стравот за безбедноста на првата дама на Германија, поради нередите во регионот предизвикани од американскиот антиисламски филм. Портпаролот Стефан Сеиферт изјави дека посетата е откажана во договор со туниската влада. Одби да каже кои се причините, но Финаншал Тајмс Дојчланд објавува дека во прв план е стравувањето за нејзината безбедност.

Канцеларката вчеравечер на собир со нејзините странски колеги зборуваше за големата германска муслиманска заедница. „Во Германија живеат повеќе од три милиони муслимани и исламот стана “дел од нас“ – изјавила Меркел.

„Големиот дел до муслиманите во Германија се дистанцираа од таквите постапки“ – рече Меркле реферирајќи за насилствата кои ги предизвика филмот „Невиност на муслиманите“. Во немирите во Судан, настрада и германската амбасада. Германската влада го критикуваше филмот како груб напад на исламот, а министерот за надворешни работи Гвидо Вестервел го нарече “говор на омраза“. Германските власти се погласно размислуваат да се воведе забрана за емитување на филмот во Германија.

 

Би можело да ве интересира

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

Ана Ололовска

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, сака да го отвори патот кон побрзи и независни воени мисии на ЕУ

Ана Ололовска

Не е пронајдена опрема за изготвување бомба во истрагата за претпоставениот напад врз синагога во Хаген

А1он

Почна судењето на поранешните менаџери на Фолксваген за измама со издувни гасови

А1он

Германската полиција приведе четворица осомничени по закани за напад на синагога

Македонската и германската полиција запленија марихуана вредна над 100.000 евра

Leave a Comment

eight − 1 =