Меркел: Германија сака силна Франција

Од:

Канцеларката Ангела Меркел вели дека Германија сака силна Франција и изрази надеж дека властите во Париз ќе успеат во реформите.

Меркел истакна дека е многу важно двете најзначајни членки на ЕУ и еврозоната  да се обидат меѓусебно да се разберат.

„Работиме заедно на подобрување на конкуренцијата“, додаде германската канцеларка и напомена дека не постојат несогласувања во француско-германските односи, за кои се пишува во германските весници последните денови.

„Не очекувате веројатно да ја коментирам политиката на француската влада. Секако дека секој следи што се случува во секоја земја. Работиме заедно на подобрување во конкурентноста во Европа“, повтори Меркел.

Би можело да ве интересира

Германскиот канцелар Шолц на четиридневна турнеја низ Јужна Америка

Ана Ололовска

Двајца Срби запознале маж преку страница за запознавање, па го убиле

Писториус: 100 милијарди евра не се доволни за покривање на потребите на германската војска

Горан Наумовски

Напаѓачот во возот во северна Германија е осудуван Палестинец, кој пред шест дена излегол од затвор

Во Германија уапсен второосомничен во случајот на шпионирање за Русија

А1он

Напад со нож во воз во Германија, двајца загинати и петмина повредени

Ана Ололовска