Медведев: Западна Украина сака да биде припоена од нејзините поранешни господари

Од:

Се планира да се предаде западна Украина на поранешните господари и да се преименува градот Лвов Лемберг, напиша заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев на својот канал Телеграм.

„Во Лавов, кој повторно ќе се преименува во Лемберг, полскиот претседател Анджеј Дуда, литванскиот претседател Гитанас Науседа и украинскиот претседател Володимир Зеленски одржаа средба и разговараа за отстапување на западните украински региони на нивните поранешни господари“, напиша Медведев, пренесува ТАСС.

Медведев ги опиша политичарите кои се нашле во Лавов како луѓе кои „страдаат од империјални амбиции и фантомски болки предизвикани од историјата што ги снашла“.

Би можело да ве интересира

Русите ги распоредуваат моќните ракети „Кх-69“

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Американски снајперист во Украина: Мора да го запреме Путин

ВИДЕО: Русија жестоко нападна неколку украински градови, најтешко погоден Харков

Катерина Ѓуровски

Украина тврди дека соборила руски хелкоптер, Русите велат сам паднал

Голема победа за двајца руски милијардери, ЕУ мора да им ги укине санкциите

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Експлозии од двете страни на границата, Русија и Украина се напаѓаат со дронови

Катерина Ѓуровски