Медведев: Западна Украина сака да биде припоена од нејзините поранешни господари

Од:

Се планира да се предаде западна Украина на поранешните господари и да се преименува градот Лвов Лемберг, напиша заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев на својот канал Телеграм.

„Во Лавов, кој повторно ќе се преименува во Лемберг, полскиот претседател Анджеј Дуда, литванскиот претседател Гитанас Науседа и украинскиот претседател Володимир Зеленски одржаа средба и разговараа за отстапување на западните украински региони на нивните поранешни господари“, напиша Медведев, пренесува ТАСС.

Медведев ги опиша политичарите кои се нашле во Лавов како луѓе кои „страдаат од империјални амбиции и фантомски болки предизвикани од историјата што ги снашла“.

Би можело да ве интересира

Југот на Украина исчезнува под вода, катастрофата се протега до Крим: Хаос се очекува во следните денови

САД: Русите ја разнесоа браната, имаме доказ

ВИДЕО: 300 животни се удавија во поплавена зоолошка градина по уништувањето на браната во Украина

Украинска армија: Знаеме зошто Русите ја разнесоа браната, тоа е хистерична реакција

По уништувањето на браната, нивото на водата во Нова Каховка порасна за повеќе од 10 метри

Русија: Го гранатираат нашиот регион што се граничи со Украина