Медведев предвидува: Распад на ЕУ и граѓанска војна во САД следната година

Од:

Поранешниот руски претседател и актуелен потпретседател на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев ги претстави своите предвидувања за следната година. „Во новогодишната ноќ сите се занимаваат со предвидувања. Многумина излегуваат со футуристички хипотези, како да се натпреваруваат да го одберат најлудото, дури и најапсурдното. Еве го нашиот скромен придонес“, напиша Медведев на својот Твитер.

„Распад на ЕУ“

Тој ги наведе следните десет предвидувања за 2023 година:

„1. Зголемување на цената на нафтата на 150 долари за барел и на гасот на 5.000 долари за 1.000 кубни метри. 2. Враќање на Обединетото Кралство во ЕУ. 3. Распуштање на ЕУ по враќањето на Обединетото Кралство и укинување на еврото како валута на поранешната Европска унија.

4. Окупација на западните региони на поранешна Украина од страна на Полска и Унгарија. 5. Создавање на Четвртиот Рајх врз основа на Германија и (Полска, балтичките земји, Чешка, Словачка, Романија, Република Киев и други отпадници). 6. Војна меѓу Франција и Четвртиот Рајх. Поделбата на Европа, вклучително и новата поделба на Полска.

„Граѓанска војна во САД“

7. Одвојување на Северна Ирска од Кралството Велика Британија и приклучување кон Република Ирска. 8. Американска граѓанска војна, одвојување на Калифорнија и Тексас во независни држави. Создавање на сојузна држава Тексас и Мексико. Последователната победа на Илон Маск за време на претседателските избори во САД во некои од државите кои беа доделени на републиканците по Граѓанската војна.

9. Трансфер на сите поголеми берзи и финансиски активности од САД и Европа во Азија. 10. Колапс на финансискиот систем на Бретон Вудс, ММФ и Светска банка. Отфрлање на еврото и доларот како светски резервни валути. Враќање на златниот стандард. Транзиција кон активно користење на дигитални валути“.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

Медведев го исфрли Синер од Вимблдон

Предраг Петровиќ